Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Názory, které prý urážejí

15. 05. 2021 7:57:29
Slovo je nejmocnější zbraň. Pamatuji časy, kdy se některá slova nesměla říkat a za verbální trestný čin člověka zavřeli do vězení.

O třicet let později chce zase někdo druhému zakazovat mluvit a říkat, co si myslí. Je třeba tomu tlaku říct ne. Anebo chceme, aby se za slova zase zavíralo?

Každý člověk má hlavu plnou názorů, jež vyjadřují jeho osobní hledisko a stanovisko k určité věci či ke skutečnosti. Já například miluji Čajkovského, ale nelíbí se mi Antonín Dvořák. Chutná mi tiramisu, ale plněnou papriku nikdy nepřiblížím k ústům. Kdykoliv můžu znovu vidět filmy Tarkovského, zato k Miloši Formanovi jsem ještě nedospěla. Všechny tři věty jsou plné mých názorů, jimiž vyjadřuji svůj pohled na svět, podobně jako když řeknu, že nechci válku nebo že jsem si měla pořídit více dětí. Je jasné, že váš pohled na Čajkovského nebo plněné papriky může být odlišný, podobně jako na lidi, s nimiž se stýkám nebo které volím, na knihy, které čtu, na cesty, které hledám, na filozofie, jímž věřím. Na druhé straně mě jen těžko přesvědčíte o vašich preferencích. Mé názory jsou prostě moje a respektuji, že ty vaše patří zase vám. V tom je kouzlo demokracie a barvitost života, který žijeme.

Jenomže v poslední době si začínám všímat jisté změny: moje názory, volby a preference se nelibě nesou malé skupinky přecitlivělých duší, co žijí vedle nás, ač možná spadly z jiných a odlišně fungujících planet. Tito mimozemšťané nechápou, že názor nelze měnit na požádání a obvykle ani nelze vysvětlit druhým. Proč se mi víc líbí Čajkovský nežli Dvořák? Proč tiramisu? Copak já vím? Záleží na tom?

Mimozemšťanům kupodivu ano, a tak se do vás začnou strefovat na sociálních sítích. Nedokážeš mi uspokojivě vysvětlit svůj názor? Kdoví zda nejsi Putinův agent, když se ti líbí hudba Čajkovského! Jak vůbec můžeš mít ráda tiramisu? Není na tobě něco podivného? Vždyť přece každý na tomto širém světě miluje Dvořáka a plněné papriky. Nejsi ty vlastně podivná, když se ti něco na nich nezdá? Tiramisu a Čajkovský jsou špatní, zatímco Dvořák a papriky (elektrokola, zelená energie, manželství pro všechny, MeToo, migranti, kvóty, USA, BLM... doplňte si, cokoli je libo) dobré, moderní a v kurzu, prostě in.

Co chtějí novodobí neomarxisté

Vidím to kolem sebe tak často, až to děsí. Útoky za názor, který se jenom liší od toho jejich. Urážky, nadávky, dehonestace. Chcete důkazy? Tady několik komentářů přepsaných z Facebooku a z Twitteru: „Nechápu, co se do toho serete. Běžte někam do historie a už se nevracejte. Jste zasraná zoufalá existence. Naštěstí váš názor není podstatný.“ (autor vystupující pod nikem Aštar Šeran) „Přeju vám, ať se proberete a uvědomíte si, jak zlá jste.“ (další autor pod odvážně odhalenou totožností Liška Eliška). „Jste zcela zbytečná, nevzdělaná, stará, zakomplexovaná. Chcípněte sama ze svého přesvědčení a z nenávisti.“ (opět statečný autor označující se jako Isabell). „Jste agresivní špína.“ (Jiří Kvapil). „Jste úplně blbá.“ (autor s nikem psalose). „Blábolíte blitky.“ (Jiří Překyčlen Uhlíř)“ „Vy jste ale debilní píča!“ (Tadeas Kristian). „Máte v té blbé lebce pěkně nasráno.“ (Jiří Pohlídal) ...

Vidíte to jinak, tak hned jste xenofob a rasista a zpátečník a černokněžník. Upřímně – moc to nechápu a hlavně nerozumím, jak přemýšlejí a co by si přáli, aby následovalo. Chtějí po mně, abych veřejně přiznala, že Dvořák byl lepším skladatelem nežli Čajkovský? Mám jim odpovědět, nahlas a do protokolu, jako se ne tak dávno jejich rodiče ptali těch mých na souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy? Mám zalhat, aby jejich cizí dušičky nenávistné našly svůj klid? Nebo si přejí, abych to nejen říkala, ale abych i vnitřně změnila svůj názor? Či snad abych po soudružské kritice našla cestu zpět mezi kolektiv, co mě konstruktivně kritizoval? Jak to mám asi udělat? Věřte, že kdyby to bylo možné, docela ráda bych se naučila milovat plněné papriky, protože mi je dost často někde nabízejí. Bohužel nejsem schopna bez dávení ani kousek pozřít. Co bude dál? Za týden? Za rok? Zavřou mě neomarxisté do vězení a budou mě přeučovat elektrickými šoky, to vše za zvuků Dvořákovy hudby a plněných paprik třikrát denně? Anebo jen chtějí, abych zmlkla a nikde na veřejnosti nevykládala nic o chudáku Petru Iljičovi? Či chtějí, abych se přetvařovala? Na veřejnosti abych chválila hudbu českého Antonína, zatímco ruského velikána abych lživě pohaněla, protože Rusko obsadilo Krym a teď jsme všichni proti? Přiznávám, že nevím, nechápu a nerozumím. Možná mě chtějí jenom zastrašit.

Někteří útočníci na sociálních sítích mně (ale i vám, jak vidím kolem sebe) nadávají sprostými slovy, urážkami a hrozbami smrti, což je dozajista trestným činem a žalovatelné u civilního soudu. Jenomže koho by bavilo se s nimi soudit? A co bychom po nich mohli požadovat? Náhradu škody? Lekce slušnosti a zdrženlivý přístup? Toleranci, jíž se tolik ohánějí? Jiní mě vyzývají abych se omluvila za svůj názor. Prý se jich dotkl a jejich újma je prý k nepřežití. Co se to stalo se svobodou slova? Na mých preferencích přece není nic špatného – patří ke mně a nelze je na cizí pokyn odhodit ani přetavit do názorů pro ně přijatelných.

Nevolám po omezení práv či svobod – určitě nechci zavést cenzuru internetu, Facebooku, Twitteru či sociálních sítích. Jen chci říct – pozor na všechny ty mimozemšťany, kteří nám tak rádi říkají, co si máme myslet. Každý názor je přece stejně dobrý – jeho i můj, přece náš. Tak se ho držte a nenechte se znechutit těmi pitomci, co nás nutí názor zatajovat či ho změnit. Slovo je totiž stále ta nejmocnější zbraň. Držte ho pevně a chraňte ho – to oni se ho bojí.

Psáno pro MFDnes

Autor: Daniela Kovářová | sobota 15.5.2021 7:57 | karma článku: 42.23 | přečteno: 2500x

Další články blogera

Daniela Kovářová

Svoboda slova není zadarmo

Navštívila jsem tuhle seminář, který se zabýval cenzurou a svobodou slova. Promluvily na něm slovutné osobnosti, řečeny byly mnohé myšlenky. Tak třeba že se podobně jako před mnoha lety už zase zavírá za názor.

16.11.2022 v 11:33 | Karma článku: 29.33 | Přečteno: 650 | Diskuse

Daniela Kovářová

Obtěžování + bagatelizace = umlčování

Člověka obtěžuje spousta věcí: hlasitý hovor v autobuse, pronikavý parfém, tlusté holky, nemytí chlapi, hudba od sousedů, škaredá socha nebo novostavba, blbá reklama, rozmazlené děti či moralizující intelektuálky.

12.11.2022 v 14:43 | Karma článku: 38.14 | Přečteno: 1220 | Diskuse

Daniela Kovářová

Bít či nebít – tak že stojí otázka?

Máte děti? A přečetli jste si před jejich početím všechny zákony, které na výchovu vašich potomků dopadají? Vsadím se, že kromě rodinných odborníků nikdo z čtenářů neví, že takových právních norem jsou už dnes desítky.

5.11.2022 v 14:29 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 882 | Diskuse

Daniela Kovářová

Venkov odstrčený i zachraňující

Když se řekne venkov, většina lidí si v lepším případě vybaví Policii Modrava, zemědělství, zdravý vzduch a romantické západy slunce nebo vlastní dřevo přikládané do krbu. Ale ten lepší pohled je velmi povrchní a neúplný.

31.10.2022 v 23:04 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 868 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Zabíjení vánočního kapra je oběť Bohu

Vánoční kapři, již brzy zaplaví jejuch těla naše života, budeme je hladit po hřbetech, znalecky ohmatávat jejich ploutve, strkat jim prsty za skřele a hlavy do úst

6.12.2022 v 18:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Babica

Bude stačit maturita?

Naše vyspělá společnost už se téměř dotýká dokonalosti. Vyzbrojena vymoženostmi (jako např. evropské hodnoty či bdělí úředníci, trestající pošlapávání kdejakých myslitelných práv) se mílovými kroky blíží zavedení nebe na zemi.

6.12.2022 v 18:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 40.77 | Přečteno: 1875 | Diskuse

Jan Ziegler

Stalin nám sebral majetek a byl horší jak Hitler

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích. Žil někde u Plzně, rozuměli si a často si povídali. Jednou mně překvapil, když řekl, že ti hnusní komunisté ublížili jeho rodině víc než nacisté.

6.12.2022 v 12:43 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 573 | Diskuse

Jiří Turner

Mírotvorci

„Věřím, že je to mír pro naši dobu,“ prohlásil Chamberlain po návratu z Mnichova. Historie se opakuje, i dnes by někdo chtěl pro nás zabezpečit mír skrze ústupky a loajalitu k jinému Hitlerovi. Takže žádné zbraně pro Ukrajinu!

6.12.2022 v 12:41 | Karma článku: 20.48 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 136 Celková karma 34.03 Průměrná čtenost 2857

Rodinná advokátka a spisovatelka, podle níž všechno začíná a končí v rodině. Senátorka ČR za obvod č. 7 (Plzeň - město).

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...