Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Manželství v časech korokrize

4. 04. 2020 8:49:24
Všichni se něčeho bojíme. Někdo virů, jiný nedostatku peněz a další o své rodiče či o nejbližší. Před koronou byl život klidný a očekávatelný. Nebyl jednoduchý, ale znali jsme ho a věděli jsme, jak na něj máme reagovat.

Dnes si nejsme jisti současnou situací ani dny budoucími. Pravidla se mění za pochodu a vynořují se nové strachy. A o dalším nebezpečí ani netušíme.

Říká se, že krize dobrý vztah utuží a slabý zničí. Máte pevný, anebo slabý vztah? Pokud jste ještě před měsícem nevěděli, pobyt v karanténě vám odpověděl docela jistě. Na začátku to možná vypadalo jako delší dovolená nebo hodně prodloužený víkend. Ohraničený prostor bytu, leckdy nevelkého, a stálá přítomnost osob v něm není jediným rizikem, které hrozí. Karanténa trvá skoro čtrnáct dní a všechny dvojice soužití nepřežijí bez následků, ostrých slov, hysterií, bez vzájemného lezení na nervy a někde možná ani bez násilí. Nejde jen o to, že jsme pořád spolu a konec se stále zdá v nedohlednu. K vzájemné nevraživosti může dojít i vlivem strachu z neznámého a obav z budoucnosti, což obojí nám neustále sedí za zátylkem a připomíná různé nejistoty.

Jedinou jistotou jsou daně a smrt, a pak fakt, že karanténa dříve či později skončí. Abyste po jejím odpískání hromadně neběželi do našich advokátních kanceláří a nechtěli podávat žádosti o rozvod, zde je několik rad a doporučení pro manžele a partnery do karantény, jež vytvořil Korotým Unie rodinných advokátů. Třeba vám pomohou snížit stres, tolik se nehádat a nepozabíjet se (http://www.uracr.cz/koroporadna).

V krizi máme nárok panikařit

„Přijměte situaci, jaká je,“ zní první rada psycholožky Kateřiny Halfarové. „Dnešní situaci jsme nikdy nezažili. Čelíme výzvám a nárokům, s nimiž si nevíme rady. Žijeme tady a teď, plány a zažité režimy se rozpadají, stejně jako všechny naše jistoty. I naše vztahy procházejí těžkou zkouškou.“ Zkuste se smířit se situací a učinit pár preventivních opatření. Stanovte si pevný denní režim a ten zkuste za všech okolností dodržovat, stejně jako obvyklé rituály. Vstávejte na budík, snídejte každý den ve stejný čas, věnujte se každodenním malým drobným povinnostem. Televizi a denní zpravodajství sledujte jen 5x denně, častější příliv špatných zpráv docela jistě zhorší vaše rozpoložení, což může negativně dopadnout i na vaše vztahy. Zapojte do života humor. Usmívejte se. Na sebe v zrcadle i na druhého.

Psychologové přinášejí další upotřebitelné rady: Rozdělte si prostor v bytě na jeho a její část, na koutky k práci, k jídlu a k odpočinku. Vyčleňte v denním programu časový prostor na soukromí, v němž se navzájem nebudete rušit a obtěžovat. Jezte společně a při jídle si spolu povídejte. Dotýkejte se - intimita snižuje množství strachu. Říkejte druhému, co vás trápí, čeho se bojíte a co naplňuje vaši mysl. Dávejte si úkoly, jež vás zabaví a naplní vám den i roztěkanou mysl. Vyčleňte si chvíli na hru a hrejte spolu. Vedle známých her existují i hry erotické a sexuální, například Sexperimenty, přitažlivá varianta hry Člověče, nezlob se zkřížená s Monopoly. Vytvořte plán na dobu potom. Kam pojedete, co podniknete. Spolu. Vzájemně se obdarovávejte drobnostmi nebo radostmi. U nás doma třeba fungují masáže nebo věta „Co by sis dal zítra k večeři?“ Mluvte o tom, co jste vždycky chtěli dělat. Řadu dovedností se lze učit hned, mnohé se dají odkoukat z internetu.

Co bude potom

I když se zdržujeme doma, tedy na místě, jež by nám mělo poskytnout úlevu, klid nás tam dnes na rozdíl od minulosti nečeká. Naopak cítíme trávu růst a chápeme, že starý svět končí a v jeho troskách se rodí nový zítřek. A my se bojíme, jaký bude. Jenomže o budoucnosti jsme nevěděli nic ani předtím, navíc v partnerských vztazích je budoucnost nejistá vždy, a ještě ke všemu se nevyplatí. A když je karanténa k nepřežití? Možná vás přesvědčila, že právě váš vztah už nestojí za záchranu, a druhého jste už nadobro odepsali. Možná už víte, že se chcete rozvést, a jakmile zruší zákaz vycházení, zavoláte a objednáte se k nejbližšímu advokátovi. Jistě, je to naše práce, a pokud jste byli zralí na rozvod už v lednu, patrně vás od toho kroku nezvikláme. Vhodnější je ale jiný přístup: dejte sami sobě čas, nedělejte v tuto chvíli žádná důležitá rozhodnutí. Všichni jsme plni emocí a ty nám zatemňují rozum. Odložte rozhodování o závažných otázkách o dva či o tři měsíce, ideálně o půl roku. A teprve pak se ohlédněte zpět. Rozvod či rozchod není věcí jediného rozhodnutí, léčba zlomeného srdce trvá několik let. Dvouměsíčním odkladem nic neztratíte. Možná vás překvapím, ale rodinní advokáti nečekají jako supi na nové klienty. Je to totiž přesně naopak. Zdrženlivost a odklad vám sami budeme doporučovat. Třeba proto, že způsob řešení partnerské krize od vás odkoukají vaše děti. Tak třeba kvůli nim je dobré se neukvapovat.

Psáno pro MFDnes

Autor: Daniela Kovářová | sobota 4.4.2020 8:49 | karma článku: 14.86 | přečteno: 535x

Další články blogera

Daniela Kovářová

Týrač domácí - muž nebo žena?

V nouzovém stavu se většina z nás chytala sociálních sítí jako záchranných lan. Pátrali jsme po údajích, komunikaci i po odpovědích na otázky, co se každému rodily v makovici.

2.5.2020 v 8:17 | Karma článku: 33.94 | Přečteno: 1202 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivo pro nouzový stav

Jednou o tom budeme vyprávět svým vnukům. Budou sedět mlčky jako slad, co v temnu klíčí, jejich vykulené oči na nás budou hledět a uši neuvěří.

20.4.2020 v 11:04 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 452 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kotrmelce s korostřídavkou

Korodoba mění vše, jen rodičovské spory zůstávají, zejména pokud se rozčilené veřejnosti zamává před nosem střídavou péčí.

16.4.2020 v 7:47 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 450 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lukáš Vítek

O Letnicích aneb O církvi II

V minulém článku, který provázela plodná diskuze, jsem se věnoval rozšířenému názoru „Bůh – ano, církev – ne“. Tento víkend je vhodná doba pokračovat. Málokdo totiž ví, že v neděli 31. května křesťané slaví třetí

30.5.2020 v 16:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Hana Šťastná

Chlupaté choboty v cízí díře varováním před potravinovou nesoběstačnosti

Jacípak nájezdníci? Dobrodějové to byli! Tihle cizokrajní kořistníci. Ochotně v naší zemi vykopali partu gigapropastí. Pro mamuty. Díry pojmenovali Globuskráter, Teskopropadliště, Pennydíra nebo tak nějak.

30.5.2020 v 13:36 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 464 | Diskuse

Marcel Burkert

Kopať slovne do Židov a do Izraela je stále populárne

Mám známeho, ktorý keď posiela svojim známym, vrátane mňa, e-mailom trebárs aj niečo na tému zdravie, rád si popritom kopne do Židov. Tých e-mailov o Židoch mám od neho dosť veľa.

30.5.2020 v 12:00 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 198 | Diskuse

Irena Bátrlová

Jezinky

Dobojováno, pracovní týden ukončen. Na bojišti jsem se nestřetla s korpulentní Žlábkovou tělesnou schránkou, což se ukázalo jako velký triumf. Těžko totiž předvídat, kdo z nás dvou by se po válečné vřavě stal ohyzdnější chimérou!

30.5.2020 v 9:00 | Karma článku: 9.82 | Přečteno: 260 | Diskuse

Oto Kaděrka

Uvaděčka do domu smutku

Ovládat či vládnout to musí člověk u sebe zvádnout. Jeden je tyran druhý politik . První šíří strach a druhý pak utírá lidu vzlyk.

30.5.2020 v 8:59 | Karma článku: 6.41 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 18.34 Průměrná čtenost 2852

Advokátka a spisovatelka, podle níž vše začíná a končí v rodině

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...