Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Pivo pro blondýny

24. 01. 2020 8:30:10
Blondýny to na světě mají jednodušší zejména proto, že barva jejich vlasů má devastující vliv na inteligenci.

Jen tak lze totiž vysvětlit, že ta, o níž chci vyprávět, objeví pivo až ve věku pozdní dospělosti, byť jeho větší část strávila poblíž hlavního města piva – Plzně.

Pivo dřív bylo pro blondýnu hořkým nápojem, po kterém mužům roste břicho, choutky a agresivita. Dobře si z chmelových brigád pamatovala soutěže vrstevníků, schopných během večera vypít dvacet piv, a nic jí nepřipadalo méně přitažlivé než jejich pach po takovém výkonu. Po celý následující dospělý život rozeznávala pivo v pěti podobách – jako desítku (pro tchána k nedělnímu obědu), dvanáctku (pro nakládání masa), pivo tmavé (po němž rostou ňadra, což ovšem blondýna nikdy nepotřebovala), pak pivo zakalené (k dostání v Německu) a konečně ten divný anglický žlutý nápoj bez pěny. A tak se pivu pro jistotu kilometrovým obloukem vyhýbala, čehož využil její muž, který ji během let naučil rozpoznávat, vychutnávat, milovat a pít nápoj docela odlišný - víno.

Pivo zatím vědělo svoje a trpělivě čekalo na příležitost, na učitele, na pravý čas pro zasvěcení. Okamžik nadešel v loňském roce, byť první začátky nebyly nejjednodušší. Jako při každém vzdělávání se totiž i v této oblasti začíná s teorií, resp. s historií a se spoustou cizích a nezapamatovatelných slov. Ale běžte na blondýny s chemií a s pojmy jako rmutování, filtrace, kvasinky, slad nebo mladina, zejména pokud až včerejška byla přesvědčena, že základem každého piva je... nesmějte se... chmel. Nicméně i u piva platí, že opakování je matkou moudrosti, a když se k teorii přidá i degustace, blondýna objevila nepoznaný svět. Desítky pivních stylů (například kouřové pivo, stout, IPA, kriek nebo lambic). Kvašení spontánní, spodní, svrchní, zrání v sudech. Hořkost, kterou lze objektivně měřit. Pivo výčepní, ležák a speciál. Že pivo má říz a každé docela jinou vůni a chuť. Za studena, ale i za tepla, protože v teplém pivě vyniknou další nepoznané tóny. Plnost. Kulatost. Sladkost. Sílu. A mnoho jiných vzrušujících zajímavostí. Suroviny a technologický postup. Stupně a podíl alkoholu. Pivotéky. Knihy. Odborné časopisy. Soutěže, žebříčky a festivaly. A taky že není jedno, z jakého hrnku či skla se pivo pije. A taky že piva nemusí být půllitrový žejdlík. Že někdy stačí jenom deci. Na ochutnání. Že správné pivo se nepije na žízeň po hektolitrech, ale pro radost. Z chuti a z pospolitosti.

S pivem blondýna objevila nový svět a novou Plzeň. Mikropivovary a podniky, které nabízejí zajímavé pivo. Pivotečka. Pivstro. Beer Factory. Purkmistr. Lékárna a mnoho dalších. Místa, jež dříve běžně navštěvovala, leč v dobách, kdy nad pivem pyšně ohrnovala nos. Podobně Praha, tedy město, co blondýnu živí. Těch vzrušujících míst, těch chutí, těch zážitků. Kwak. Beer Time. Pivovar U Medvídků. Gulden Draak... Čtenář, který miluje pivo, pochopí, že není dost místa všechny podniky vyjmenovat. Že lepší než psát a číst je hledat a ochutnávat.

Úkolem blondýn je činit muže a svět hezčím, kterýžto účel je s pivem srovnatelný. A tak teď naše blondýna chodí světem, a kam přijde, tam potkává pivo. A jak se ptá, pivní nadšenci jí odpovídají. „Konečně s námi na ně můžeš chodit,“ říkají kamarádi a blondýna se diví, proč na tu větu čekala půlstoletí. A kolik je najednou kolem ní znalců, učitelů a pivních odborníků!

Žádné poznání však není bezbolestné, což v zájmu novinářské objektivity musí přiznat i blondýny poněkud zaostalé. Ta rozumná by totiž měla znát svou míru, aby se pak jako ve snách netoulala po nábřeží. Musí být otevřena novým chutím, současně však mít i vlastní preference (u naší blondýny jsou to aktuálně pšeničná, tmavá a ochucená piva). K pivu je třeba pít vodu a jíst. I když, jak říká jeden z pivních učitelů, ne vše se sice hodí k pivu, ale samo pivo se hodí ke všemu.

Tak tedy - nezbývá blondýně než říct: díky, pivo, že sis počkalo a ani s blondýnami jsi to nezabalilo! Jak jsi vědělo, že se ti to vrátí?

Autorka děkuje Dagmar Škrlantové, Jiřímu Kovářovi, Ladislavu Jaklovi, Johanu Justoňovi, Dárečkovi, Akčildejovi a dalším pivním kamarádům a učitelům, a taky všem vrchním a výčepním za vlídné rady, doporučení, konzultace a vstřícnost, s níž blondýně odpovídají na dotazy lehce naivní a notně všetečné.

Psáno pro Neviditelného psa

Autor: Daniela Kovářová | pátek 24.1.2020 8:30 | karma článku: 26.71 | přečteno: 1418x

Další články blogera

Daniela Kovářová

Manželství v časech korokrize

Všichni se něčeho bojíme. Někdo virů, jiný nedostatku peněz a další o své rodiče či o nejbližší. Před koronou byl život klidný a očekávatelný. Nebyl jednoduchý, ale znali jsme ho a věděli jsme, jak na něj máme reagovat.

4.4.2020 v 8:49 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 473 | Diskuse

Daniela Kovářová

Rodičem v době Covidu-19

Otec, matka, dítě. Rodina, která v časech korokrize dlí pod jednou střechou a výjimečné situace využívá ke čtení, sledování filmů, dohánění restů a k vyučování.

26.3.2020 v 8:52 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 305 | Diskuse

Daniela Kovářová

10 vlídných doporučení do korokrize

Během posledních dní jsem se naučila mýt ruce, nedotýkat se madel v tramvaji a nesahat si na obličej. Přečetla jsem tisíc depresivních zpráv a ze všech stran se mě valí další. Výtky a spílání.

21.3.2020 v 9:05 | Karma článku: 25.55 | Přečteno: 686 | Diskuse

Daniela Kovářová

Samota v době koronaviru

Na pozadí koronavirové hrozby jsou viditelnější jiná nebezpečí, jež za běžného provozu tolik nevnímáme.

12.3.2020 v 9:23 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 684 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vilém Ravek

Kdo chodil před koronavirem na točené pivo, bude po něm chodit zase.

I před pandemií chodit do hospody na točené pivo byl z čistě ekonomického hlediska nesmysl. Jenže ne každý je graduovaný ekonom...si teda myslím.

10.4.2020 v 17:51 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 299 | Diskuse

Karel Ábelovský

Co je to vlastně ten "hyenismus", o kterém zde občas můžeme číst?

Ze všeho nejdříve se musím omluvit hyenám, neb to jsou zvířata mající svou nezastupitelnou funkci v potravním řetězci, kdy obrovská mnohatunová zvířata, mající i obrovské kosti, jsou možná i důvodem jejich existence a specializace

10.4.2020 v 14:27 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 550 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Měl rád psy

Mít rád není totéž, co milovat. Kdo si to plete, může být občas nemile překvapen. Ačkoli na medu jsou prý také dobří.

10.4.2020 v 13:30 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 159 | Diskuse

Irena Aghová

Kimón athénský, válečník a příliš štědrý člověk.

Platón si nejvíce cenil třech mužů, kteří prošli ve svém životě athénskými dějinami. Byl to Themistoklés, Kimón a Periklés. Plútarchos přirovnává Kimóna k římskému Lucullovi. Mají spolu několik věcí společných.

10.4.2020 v 13:20 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 112 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, že nežijeme už v socialismu.

Tak to by si měl především uvědomit hlasatel té věty pan Hrušínský. Ano, v socialismu bylo v rámci kultury vše dotováno a hlavně to, co se tehdejšímu režimu líbilo.

10.4.2020 v 12:06 | Karma článku: 44.54 | Přečteno: 3502 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 23.45 Průměrná čtenost 2930

Advokátka a spisovatelka, podle níž vše začíná a končí v rodině

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...