Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sex a život jako akce a reakce

8. 02. 2018 7:11:56
Na internetovém chatu si muž a žena dohodnou sadomasochistický styk, neurčí si však po vzoru Padesáti odstínů šedi klíčové slovo, kterým žena může zastavit násilí, když se jí přestane líbit, a obě strany pak hořce litují, jak a čí

Výsledkem nedokonalé dohody je obvinění muže ze znásilnění, za které ho nejprve Krajský soud v Ostravě poslal na sedm let do vězení (muž přece měl rozpoznat chvíli, kdy už ženin odpor nebyl hraný), ale později ho Vrchní soud v Olomouci v plném rozsahu zprostil (přece se na intimnostech oba shodli a agresor považoval odpor za součást hry a divadelního představení). Nejvyšší státní zástupce zproštění napadl dovoláním, v němž tvrdí, že žádná dohoda nemůže ženu omezit v rozhodování, k jakému styku svolí, ani když ji předtím sama uzavřela, neboť dohody sjednané na internetu jsou ujednáním poněkud vratkým.

Zpráva, po jejímž přečtení mě napadá spousta souvislostí. Například že používáme moderní komunikační technologie namísto fackovacího panáka, na který se hodí svést odpovědnost za vlastní provinění. Jako kdyby nebyl jen plátnem, na němž jsou viditelnější naše omyly, nedokonalosti a vášně. Kliknout myší je zajisté rychlejší než podepsat papír, ačkoliv totéž činíme stejně ukvapeně. Stát se snaží působit ochranitelsky a ovečky bránit před nebezpečím jako před nimi samotnými, což je vidět zejména v oblasti spotřebitelského práva. Možná by však měl být spíš rodičem přísným než pečovatelským a vést občany k odpovědnosti za své jednání i za souhlasy, za něž pak hořce zaplatíme.

O signálech, jež nejen v sexu vysíláme

Jinou otázkou je lidská integrita a oprávnění ženy či muže rozhodnout, k čemu v sexu svolí, případně právo jednou poskytnutý souhlas odvolat. Než se do mě pustí vlčice feministické, přitakám, že teoreticky má každý člověk právo říci NE, a kdo ho nerespektuje, má být podle práva také potrestán. Nicméně v modlitbě před oltářem lidských práv zapomínáme, že život není Listinou základních práv, ale realitou, v níž fungují jiné lidské normy a zákonitosti, zejména třetí Newtonův zákon akce a reakce, právem neprávem opomíjený. Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá, aneb mezi lidmi se přece nic neděje bez příčiny a každý úsměv, pošklebek, oděv, slovo či negace vyvolá důsledky právu často na hony vzdálené.

Teoreticky mám řadu práv, v životě je k jejich realizaci třeba se jich nějak dovolat. A pak přicházejí ke slovu pravidla slušnosti, dobré mravy, zvyky a tradice, z nichž přece kdysi dávno právo vzešlo a přetvořilo se do shluku nečitelných slov, jež spíš život komplikují, než aby ho zjednodušovaly. Právě proto jsme založili Unii rodinných advokátů, neboť rodinné právo v hlavě řady lidí už dávno ztratilo svůj předobraz, jímž je obyčejná lidská slušnost, a stalo se disciplínou stejně sadomasochistickou, jaká mě inspirovala k tomuto zamyšlení. Nelze se přece domáhat práv bez plnění povinností, podobně jako nelze právo vynucovat v rozporu s dobrými mravy. Život je jen jiný pojem pro lidské vztahy a akce a reakce aktérů jsou spojené nádoby, na což ti, kdož z práva vypreparují jediný paragraf, ke své škodě často zapomínají. Nelze žádat soud o zvýšení výživného, a přitom pomíjet, že tatínkovi nechci dítě půjčovat. Nelze chtít, aby mě maminka před dítětem chválila, když já sám totéž nečiním. Kdo chce žít ve šťastném partnerství, nemůže doma chlit výrazy, které by nikdy v práci neřekl.

V dětství a v mládí je životně důležité naučit se dobře číst reakce lidského okolí. Proto je třeba, aby se děti stýkaly, praly, braly si hračky, a naopak si je vzájemně půjčovaly. Proto je nutné v dospívání svádět, milovat, zraňovat a ubližovat, schytávat rány, rozcházet se, padat na pusu, znovu se zvednout a znovu se zamilovat, a přitom všem konání se učit, jak reaguje okolí, i jak reaguje na mě a co se s tím vším dá dělat. K tomu je ovšem třeba opustit ochrannou rodičovskou náruč i teplo vlastního pokojíčku, vstát od počítače a vyrazit mezi lidi. Zpoza obrazovky se totiž vzájemné lidské interakci nenaučíte. Pokud to mladá generace nepochopí, zbude jí jen teoretické právo, my advokáti a naše soudní síně. A popisovaných případů pak bohužel bude přibývat.

Psáno pro Lidové noviny

Autor: Daniela Kovářová | čtvrtek 8.2.2018 7:11 | karma článku: 21.92 | přečteno: 960x


Další články blogera

Daniela Kovářová

Patero pověstí českých o GDPR

Děsivě vyhlížející zkratka GDPR je mezinárodní označení pro obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, jež má sjednotit právní ochranu osobních údajů ve všech členských státech.

9.3.2018 v 8:37 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 894 | Diskuse

Daniela Kovářová

Velký prostor pro buzeraci

Armageddon se blíží, křičí na nás ze všech stran bandy věrozvěstů ze sousedství i z krajin evropsko-unijních a vyhrožují, že kdo se nepřipraví, nezadá analýzy a za drahé peníze neobjedná nezbytné zabezpečení, dopadne zle.

2.3.2018 v 9:48 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 977 | Diskuse

Daniela Kovářová

Manželství je výhra v loterii

Dnešního dne po dvanácté startuje Národní týden manželství, celorepubliková i mezinárodní podpora manželského svazku. Vzhledem k tomu, že sňatek uzavírá stále méně párů, stojí za to, abychom se mu právě dnes věnovali.

12.2.2018 v 7:21 | Karma článku: 26.16 | Přečteno: 850 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Budeme znovu ignorovat příklady z dějin?

Důsledky tzv. "velkých" válek , od napoleonských k první a druhé světové, narůstají krok za krokem do obludných rozměrů. Dehumanizace pod pláštíkem "ještě většího dobra pro člověka" anebo "boje za novou budoucnost národů".

19.3.2018 v 23:27 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 75 |

Ivana Ročňová

Táta Parták aneb úkoly jsou slabý čajíček

Psaní úkolů je nic v porovnání s naším příběhem. V pololetí u nás začaly padat u dcerky čtyřky i pětky. Dcera chodí do první trídy. A učení je u nás opravdu na denním pořádku a pokud nemáte rádi domácí úkoly věřte, že může být hůř

19.3.2018 v 20:39 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 420 | Diskuse

Jan Pražák

Let's speak czech aneb mluvme česky

Stalo se v době těsně po revoluci, když jsme se začali otevírat světu a různí zahraniční investoři vycítili příležitost, uplatnit se na novém trhu. Někteří byli poctiví, jiní už méně a snažili se nás naivní Čechoslováky ošálit.

19.3.2018 v 20:24 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 388 | Diskuse

Jan Šik

Monte Cassino: Operace Shingle

První bitvu o Monte Cassino zahájil 17. ledna 1944 odpoledne britský X. sbor bubnovou palbou dělostřelectva na postavení německé 94. pěší divize.

19.3.2018 v 19:00 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 243 | Diskuse

Richard Siemko

Kdo není s námi je proti nám

Víte, kdo je údajně autorem tohoto hesla? Nemám to ze své hlavy, ale prý K. H. Frank. A měl ho říct ve svém proslovu v prosinci 1939 na Staroměstském náměstí.

19.3.2018 v 18:23 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 564 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 23.58 Průměrná čtenost 2368

Advokátka a spisovatelka

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.