Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Báchorka o klidných Vánocích

29. 12. 2017 10:57:06
Adventní dobu čeřily lecjaké aktuality, jedna však lehce vyčnívala z doby stejně tekuté jako turbulentní. Vyprávěla o manželích, kteří se soudili ještě mnoho let po rozvodu a jejichž bytí na tomto světě završila střelba.

Střílelo se nejprve do její a posléze do jeho hlavy.

Možná se jihlavské tragédii dalo předejít, anebo k ní přispěl stres z blížících se Vánoc, o nichž nedávno řekl Ústavní soud, že jde o nejsvátečnější dobu v roce. Svět ovšem miluje stav, kdy je klamán, a tak vymyslel báchorku o dnech, jež dvakrát ročně vyžadují optimistickou atmosféru, pohodu a lidskou náklonnost, protože o dovolené a o Vánocích je třeba se jen milovat, čerpat síly a odpočívat. Že jde o nesplnitelné očekávání, potvrdí nejen psychologové, terapeuti a rozvodoví advokáti, ale i vlastní zkušenost, v níž se řečeno s klasikem střídá prvek očekávání s prvkem zklamání. Důvody jsou více než pochopitelné: manželé spolu v běžném roce tráví maximálně pár hodin naplněných úkoly, vařením a řešením rodinné logistiky (kdo má pro koho zajet, co se má koupit, vyzvednout, zaplatit). Jinak tomu je o Vánocích či o dovolené, kdy spolu páry pobývají několik dní bez možnosti uniknout do práce, za přáteli či za koníčky, jsouce pod vlivem reklamy hluboce přesvědčeny, že všechen čas musí být prosluněn štěstím. V zimě navíc krizi umocňuje krátký den s nedostatkem slunce, přejídání, minimum pohybu, nevhodné dárky a příbuzní, které pár musí alespoň jednou ročně pozvat nebo navštívit. Žádný div, že se řada dvojic těší, až Vánoce či dovolená skončí a bude možné vrátit se do práce a ke koníčkům. A jiné dvojice zamíří rovnou do advokátních kanceláří, aby rozjely rozvodové řízení. A tak se v těchto vánočních časech plných klišé o láskyplné atmosféře pojďme podívat, jak se dvojice rozcházejí a co by pro své štěstí měly udělat.

Výběr partnera pro soužití

Lidé se údajně párují dle společných zájmů, ale občas se i protiklady přitahují a na samém prvopočátkem bývá erotické potřeštění, sexuální přitažlivost a jim podobné chemické procesy. Trvalé partnerství a sňatek však jsou věcí racionální volby, a tak shrnu několik závěrů, k nimž jsem došla ve své advokátní praxi. Rozpadne se každé druhé manželství a dvě ze tří nesezdaných soužití, proto by budoucí dvojice měla konec vztahu zahrnout do reálného očekávání. Že snoubenec dobře lyžuje, má rozložitý hrudník a chce chovat dlouhosrsté psy, je zajisté pro společný život přínosné, pro rozpad manželství jsou však výhodou docela jiné kvality: velkorysost, nadhled, tolerance a schopnost zapomínat (výčitky, urážky a vzájemné podlosti, jež si rozcházející dvojice občas způsobuje). Pochopitelně neuškodí, pochází-li pár z podobných sociálních, ekonomických hodnotových líhní a shoduje se v základních otázkách pohledu na svět. Soužití i řešení každodenní situací se pak výrazně zjednodušuje, a pokud dvojice povije děti, lehčeji se domlouvá na jejich budoucnosti, školní docházce i zdravotních záležitostech.

Kdo je moudřejší, ten nebojuje

Zákopové války rozcházejících se dvojic nikoho zářným štěstím nenaplňují. Jásat by nad nimi mohli jen nesolidní advokáti, pojímající dlouholetý spor jako příjem generující trvalý paušál. Moudrý právník na rozdíl od nich totiž ví, že dnešní dohoda je pro klienta vždy výhodnější než zítřejší třeba i vítězné soudní rozhodnutí. Koneckonců právě proto jsme s kolegy před Vánocemi založili Unii rodinných advokátů, jež bude právnickou i obecnou veřejnost v těchto zásadách vzdělávat a informovat.

Rozpad vztahu vždycky zabolí a obvykle na jeden až tři roky pozmění uvažování dospělých a jinak racionálních jedinců. Vítězem v této bitvě však není ten, kdo si utrhne největší majetkové vypořádání či získá do výlučné péče dítě, ale kdo je velkorysý, odmítne vzít do ruky kalkulačku a rodinné hodnoty se nesnaží dělit dvěma. Klid v duši, dobré vztahy a základy budoucí spolupráce nelze matematicky vypočítat a už vůbec se spolupráce a city nedají vyžalovat u soudu. Ti nejlepší a nejmoudřejší z nás nebojují vůbec, ale ustoupí. Co na tom, že druhý zvítězí? Někdy je vítězstvím situaci správně vyhodnotit a nebojovat, čímž odpadnou probděné noci, výdaje za soudy, znalce a advokáty, časové a emocionální ztráty, zdravotní komplikace, nenávist k druhému pohlaví a nedůvěra v justiční systém, protože soudní řízení se běžně protáhne na desetiletí a výsledek nikdy nesplní očekávání. Co rozhádaní rodiče jako bonus způsobí dítěti, to si radši ponechám do jiného zamyšlení.

Vrcholem umění dobrého rozchodu není vítězství u soudu ani milionové odstupné od bývalého manžela, ale schopnost zůstat přáteli i poté, co se už nemilujeme. O tento cíl by se měl snažit každý od první vteřiny seznámení. Ne vždy je druhý z partnerů stejně rozumný, ale podobně jako ve fyzice ani ve vztazích nežijeme ve vzduchoprázdnu a každá akce vyvolá odpovídající reakci. Rozpad vztahu stejně jako vztah sám tak vždycky ovlivňují obě strany. V Jihlavě nakonec tiskl spoušť manžel; kdo se však bouřlivě a dlouhá léta rozvádí, ten nikdy není sám a bez viny.

Vyšlo v MF Dnes 29. prosince 2017

Autor: Daniela Kovářová | pátek 29.12.2017 10:57 | karma článku: 25.11 | přečteno: 1046x


Další články blogera

Daniela Kovářová

Patero pověstí českých o GDPR

Děsivě vyhlížející zkratka GDPR je mezinárodní označení pro obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, jež má sjednotit právní ochranu osobních údajů ve všech členských státech.

9.3.2018 v 8:37 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 894 | Diskuse

Daniela Kovářová

Velký prostor pro buzeraci

Armageddon se blíží, křičí na nás ze všech stran bandy věrozvěstů ze sousedství i z krajin evropsko-unijních a vyhrožují, že kdo se nepřipraví, nezadá analýzy a za drahé peníze neobjedná nezbytné zabezpečení, dopadne zle.

2.3.2018 v 9:48 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 977 | Diskuse

Daniela Kovářová

Manželství je výhra v loterii

Dnešního dne po dvanácté startuje Národní týden manželství, celorepubliková i mezinárodní podpora manželského svazku. Vzhledem k tomu, že sňatek uzavírá stále méně párů, stojí za to, abychom se mu právě dnes věnovali.

12.2.2018 v 7:21 | Karma článku: 26.16 | Přečteno: 850 | Diskuse

Daniela Kovářová

Sex a život jako akce a reakce

Na internetovém chatu si muž a žena dohodnou sadomasochistický styk, neurčí si však po vzoru Padesáti odstínů šedi klíčové slovo, kterým žena může zastavit násilí, když se jí přestane líbit, a obě strany pak hořce litují, jak a čí

8.2.2018 v 7:11 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 960 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Budeme znovu ignorovat příklady z dějin?

Důsledky tzv. "velkých" válek , od napoleonských k první a druhé světové, narůstají krok za krokem do obludných rozměrů. Dehumanizace pod pláštíkem "ještě většího dobra pro člověka" anebo "boje za novou budoucnost národů".

19.3.2018 v 23:27 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 80 |

Ivana Ročňová

Táta Parták aneb úkoly jsou slabý čajíček

Psaní úkolů je nic v porovnání s naším příběhem. V pololetí u nás začaly padat u dcerky čtyřky i pětky. Dcera chodí do první trídy. A učení je u nás opravdu na denním pořádku a pokud nemáte rádi domácí úkoly věřte, že může být hůř

19.3.2018 v 20:39 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Pražák

Let's speak czech aneb mluvme česky

Stalo se v době těsně po revoluci, když jsme se začali otevírat světu a různí zahraniční investoři vycítili příležitost, uplatnit se na novém trhu. Někteří byli poctiví, jiní už méně a snažili se nás naivní Čechoslováky ošálit.

19.3.2018 v 20:24 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jan Šik

Monte Cassino: Operace Shingle

První bitvu o Monte Cassino zahájil 17. ledna 1944 odpoledne britský X. sbor bubnovou palbou dělostřelectva na postavení německé 94. pěší divize.

19.3.2018 v 19:00 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 244 | Diskuse

Richard Siemko

Kdo není s námi je proti nám

Víte, kdo je údajně autorem tohoto hesla? Nemám to ze své hlavy, ale prý K. H. Frank. A měl ho říct ve svém proslovu v prosinci 1939 na Staroměstském náměstí.

19.3.2018 v 18:23 | Karma článku: 23.08 | Přečteno: 564 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 23.58 Průměrná čtenost 2368

Advokátka a spisovatelka

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.