Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MeToo a právo aneb kdo může pykat za svá provinění

7. 12. 2017 12:20:13
Sexuální obtěžování bublá veřejným prostorem už několik měsíců, aniž by se rýsovalo řešení. Bojovníci na obou stranách odmítají složit zbraně a ani zbytek společnosti tento boj neignoruje.

Možná nazrál čas na střízlivou analýzu právních konotací, jež by se daly s touto aférou spojit.

Pachateli trestného činu nepodmíněný trest

Brutální sexuální obtěžování může mít podobu trestného činu znásilnění, tedy donucení k pohlavnímu styku násilím, pohrůžkou násilí či využitím bezbrannosti ženy, za což pachateli hrozí trest od šesti měsíců do pěti let. Kdo znásilní dítě mladší patnácti let, oběti způsobí těžkou újmu nebo smrt, ten dostane nepodmíněný trest v délce až do dvanácti let. Pokud muž násilím, pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy přinutí ženu, aby mu byla po vůli, ten se dopustí trestného činem vydírání, za který trestní zákoník stanoví peněžitý trest nebo odnětí svobody od šesti měsíců do čtyř let, anebo dokonce až na dvanáct let, pokud způsobí ženě těžkou újmu nebo smrt. Trestní zákoník zná i paragraf pro sexuální nátlak, pokud muž přiměje ženu k pohlavnímu styku zneužívaje svého postavení. Výtečníkovi soud vyměří trest od šesti měsíců do čtyř let. Další skutkovou podstatou je útisk, při němž šéf organizace zneužije tísně své podřízené nebo její závislosti, aby ji nutil k sexuálním hrátkám, byť mu hrozí trest spíš podmíněný. Známe i trestný čin svádění k pohlavnímu styku, jehož se může dopustit pán, který slibuje nezletilé prospěch výměnou za poskytnutí sexuálních radovánek, což následně ocení soud v závislosti na věku dítěte až po pěti let tvrdého kriminálu.

Veřejný činitel vyžadující ve věcech obecného zájmu sex jako platidlo se dopustí trestného činu přijetí úplatku, ovšem dívčina, jež orgánu státu zaplatí vlastním tělem, bude také postižitelná za podplacení. Trestné je i nepřímé uplácení, slíbí-li prostředník cizince, že jí zajistí občanství výměnou za noc plnou vášně. Protiprávní je také veřejné odhalování coby hrubá neslušnost s trestem odnětí svobody až na dva roky, popř. až na roky tři, pokud exhibicionista děsí svým ohanbím opakovaně.

I neslušný návrh může být protiprávní

Mnohé chování, jež ženy mužům právem vyčítají (pokřikování, ohmatávání či nemravné návrhy) je nejen nespolečenské, ale i jinak protiprávní. Za přestupky veřejného pohoršení či proti občanskému soužití lze uložit pokutu až do 20.000 korun, jen je třeba, aby poškozená proti nemravníkovi podala oficiální návrh. Hodí se však přidat jedno upozornění: bájná lhavost se nevyplácí, a kdo před soudem neunese důkazní břemeno, ten by mohl naopak o mnoho peněz přijít. Trestní zákoník totiž pamatuje na trestný čin pomluvy, a kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, způsobilý ohrozit jeho vážnost či poškodit jej v zaměstnání nebo v rodině, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Učiní-li lživé prohlášení žena v médiích či na sociálních sítích, zvyšuje se možný trest až na dva roky. Něžnému pohlaví, jež bez důvodu označí například veřejně činného muže za pachatele sexuálního trestného činu, hrozí též trestní stíhání za křivé obvinění. Dívky a ženy, halasně se přihlašující k MeToo, by si měly možný dopad svých slov uvědomit, neboť trestní zákoník stanoví pro tyto případy sankci nekompromisní - od dvou až do osmi let. Zuřivé aktivistky, jež rády haní šmahem všechny muže, nepotěší jiné ustanovení českého trestního práva – podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a spolčení či hromadné ženské srocení k tomuto účelu oceňuje trestem od šesti měsíců do tří let.

Pozor na náhradu škody a promlčení

Případy, které k nám přicházejí ze zahraničí, vyprávějí nejen o sexuálním obtěžování, ale také o tučném odškodném, jež dotčené dívky vysoudí anebo pro sebe s pachatelem vyjednají. Finanční vypořádání je však soukromoprávní záležitostí, a tak do něj stát příliš nezasahuje, i když podobně jako v zahraničí i u nás platí, že porušení práva s sebou nese vznik odpovědnosti za újmu, jež poškozené vznikla v přímé souvislosti s proviněním. Staré křivdy a traumata ze sexuálního obtěžování však u nás na rozdíl od Spojených států amerických nejspíš nedojdou finančního uspokojení, neboť majetkové nároky se běžně promlčují ve třech letech a nejdelší promlčecí lhůta činí deset let. Odpovědnost by dnes naopak mohla padnout na lživou oznamovatelku, protože dle občanského zákoníku má každý právo na ochranu své osobnosti, občanské cti, lidské důstojnosti, soukromí, svého jména i projevů osobní povahy. Platit by tak mohla spíš ona nežli on.

Případy letité pak obsahují ještě jedno nebezpečí: promlčení přestupového nebo trestního stíhání. Přestupky totiž lze stíhat (a potrestat) do jednoho roku ode dne spáchání, trestné činy pak podle závažnosti do tří, do pěti či do patnácti let. Sečteno a podtrženo: pokud muž sexuálně harašil před dvaceti lety, jsou všechny nároky slabých poškozených podle českého práva bohužel či bohudík dávno promlčené.

Psáno pro MF Dnes

Autor: Daniela Kovářová | čtvrtek 7.12.2017 12:20 | karma článku: 26.95 | přečteno: 1428x

Další články blogera

Daniela Kovářová

Sociální sítě a pravidla (ne)slušnosti

Zdravit nás naučili doma, známkovat ve škole a poslouchat v zaměstnání, ale jak se chovat na sociálních sítích, se učíme klopotně a za pochodu.

4.12.2017 v 11:27 | Karma článku: 25.19 | Přečteno: 930 | Diskuse

Daniela Kovářová

Sex z našich životů jednou provždy vymýtíme

Milé sestry, kolegyně, spolubojovnice, přítelkyně, vybojovaly jsme řadu bitev, jimiž jsme svět změnily k nepoznání.

7.11.2017 v 16:45 | Karma článku: 48.35 | Přečteno: 24945 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kauza Babiš: ukázka devalvace trestního práva

Několik dní po volbách se zdá, jako by nejdůležitější nebyl volební výsledek, ale odpověď na otázku, zda Andrej Babiš a jemu blízcí byli, jsou či budou trestně stíháni.

30.10.2017 v 11:22 | Karma článku: 33.20 | Přečteno: 2400 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Pokérovanej svět

Co je typickým znamením dnešní doby? Třeba počmárané fasády domů a lidí. Graffiti i tetování sice pochází z dávné historie lidstva, ale do dnešních dnů se přenesly mnohdy jen jako zhanobení plochy, na které jsou vytvořeny.

11.12.2017 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Sobecká bělošská civilizace musí zahynout

Dnes jsme se mohli dočíst, že další Alláhův věrný musel spáchat atentát. Ne, opravdu se nejedná o pomateného individualistu. Je to zoufalý člověk, který je ničen naší odpadlickou a bezvěreckou společností.

11.12.2017 v 20:16 | Karma článku: 33.69 | Přečteno: 1323 | Diskuse

Petr Polák

Zakažme děti!

Dnes jsme se na iDnes mohli dočíst o srdnatém boji aktivistů za ochranu dětí před smrtícími žaluziemi. Žaluzie prý za 25 let zabily v USA přes 270 dětí( mimochodem USA mají roční natalitu kolem 4 000 000 nově narozených dětí! ).

11.12.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 848 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Děti

Trpí ze všech nejvíce ve všech válkách. Prožitá traumata si sebou nesou po celý život. Příběhy leningradských dětí patří k těm nejhorším.

11.12.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 493 | Diskuse

David Repecký

Teorie lásky a sporu v životě lidí

Při studiu dějin filosofie jsem "narazil" na jednu zajímavou myšlenku, kterou bych rád, ze svého pohledu na současnost, rozvedl do souvislostí. Vychází z poelejských výkladů přírody a mělo by se jednat o myšlenku Empedokla..

11.12.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 45 Celková karma 33.42 Průměrná čtenost 2526

Advokátka a spisovatelka

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.