Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Babiš: ukázka devalvace trestního práva

30. 10. 2017 11:22:51
Několik dní po volbách se zdá, jako by nejdůležitější nebyl volební výsledek, ale odpověď na otázku, zda Andrej Babiš a jemu blízcí byli, jsou či budou trestně stíháni.

Tato skutečnost může být podmínkou někdy vylučující a jindy tolerovanou vzniku povolebního uspořádání, v každém případě však věcí hodnou diskuse, vášně a přinejmenším u někoho i morálního opovržení. Hartusí se tak halasně, až si říkám, zda nejde jen o šikovnou kouřovou clonu nebo zástupný problém ve stylu, kdo chce psa bít, vhodnou hůl si vždycky najde.

S trestním stíháním má se to podobně jako s časy, jež se za pochodu mění, takže si leckdy nevšimneme, že boj se vede za věc prázdnou nebo poněkud vyčpělou. Obviněné jedince totiž lidstvo stíhá odnepaměti, dokonce tak činilo i v dobách, kdy ještě neumělo psát, nezřídilo stát a ten ještě nezačal vydávat psané právo, i když pak už to šlo s trestním právem, jako když se pustí kolo z kopce. Společnost primitivní žila pro krevní mstu, zatímco moudrý stát zavedl trestní řízení a ustavil jeho funkce, jimiž jsou ochrana společnosti před kriminalitou, regulace hodnot, jež společnost pokládá za nejdůležitější, prevence před následovateli a individuální převýchova pachatele. Trestní proces (na rozdíl od nudnějších typů soudních sporů) vždycky vyvolával zájem veřejnosti, kdysi snad kvůli exekuci na popravišti a dnes patrně pro obyčejné lidské porovnání, nakolik soudní spravedlnost souzní s pojetím spravedlnosti společenské či s pohledem prostých lidových mas.

Ovšem kde je dnes konec byvším funkcím oněch snah? Kdysi i dnes se ve školách učí, že trestní právo je nejzazším prostředkem, jímž stát provádí právní regulaci, leč co má být nástrojem výjimečným, nesmí být užíváno unáhleně, jako nástroj k vyřizování účtů, s osobním zaujetím nebo pro likvidaci nepříjemných protivníků. Právních norem je stále více, bobtnají jako v pohádce Hrnečku, vař, a není zákonodárce ani strany, jež by měla zájem schválit zaklínadlo, že už těch norem bylo dost. A tak už dnes nikdo neví, co vlastně platí, protože co platilo ještě včera, nemusí platit zítra či pozítří. Kdysi byl odsouzeníhodný ten, kdo na jiného podal trestní oznámení, zatímco dnes se jím řeší obchodní, občanskoprávní i rodinné spory a exmilenci vůbec nevadí, že otce či matku svých dětí jedním dopisem s obsahem třebas i vylhaným učiní pouhým sprostým podezřelým. Když ještě bylo trestní stíhání výjimečné, mohla společnost trestně stíhanými zvysoka opovrhovat. Co však má činit tatáž společnost dnes, kdy se jak na běžícím pásu houfně obviňují zastupitelstva obcí, kolektivní hlavy firem či státní úředníci, kteří pochybili pouze tím, že poslechli příkazu volených zástupců lidu? A možná bude i hůř, protože se zatím nijak neblýská na lepší časy, lid si na udávání uvykl a stoje za branami volá po trestech stále přísnějších. A čím dál složitější právo je plné právních nástrah, jimiž se obviněný pochopitelně snaží bránit, a tak dny běží a léta plynou a obviněný je stále jenom obviněným, a leckdy na konci také potichu a v plném rozsahu zproštěným a alespoň na papíře očištěným. A tak se vlastně ani nelze divit, že dnes už samotné trestní stíhání není hodno společenského opovržení, ba ani nevylučuje nejen se o podporu lidí vůbec ucházet, ale dokonce ani být lidmi zvolen či vykonávat mnohé veřejné funkce a zastupovat tentýž stát, který jednou rukou pověřuje a druhou rukou zlého trestního práva stíhá. Protože koho nakonec shledá vinným, není společnost už dávno schopna odhadnout ani rozpoznat.

Tak si teď, milý státe, sněz a vypij, co sis předtím navařil, neboť střídmost v úsudku, zdrženlivost v represivních krocích, přiměřenost právní regulace a policii dostatečně sebevědomou (nikoliv zbytečnou ustrašenou, ale ani slepě hyperaktivní) jsi měl mít na paměti během posledních desítek věru roztodivných let. V čemž ovšem je, ironicky dodávám, také jistá spravedlnost.

Psáno pro Lidové noviny

Autor: Daniela Kovářová | pondělí 30.10.2017 11:22 | karma článku: 33.44 | přečteno: 2473x


Další články blogera

Daniela Kovářová

Patero pověstí českých o GDPR

Děsivě vyhlížející zkratka GDPR je mezinárodní označení pro obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, jež má sjednotit právní ochranu osobních údajů ve všech členských státech.

9.3.2018 v 8:37 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 894 | Diskuse

Daniela Kovářová

Velký prostor pro buzeraci

Armageddon se blíží, křičí na nás ze všech stran bandy věrozvěstů ze sousedství i z krajin evropsko-unijních a vyhrožují, že kdo se nepřipraví, nezadá analýzy a za drahé peníze neobjedná nezbytné zabezpečení, dopadne zle.

2.3.2018 v 9:48 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 977 | Diskuse

Daniela Kovářová

Manželství je výhra v loterii

Dnešního dne po dvanácté startuje Národní týden manželství, celorepubliková i mezinárodní podpora manželského svazku. Vzhledem k tomu, že sňatek uzavírá stále méně párů, stojí za to, abychom se mu právě dnes věnovali.

12.2.2018 v 7:21 | Karma článku: 26.16 | Přečteno: 850 | Diskuse

Daniela Kovářová

Sex a život jako akce a reakce

Na internetovém chatu si muž a žena dohodnou sadomasochistický styk, neurčí si však po vzoru Padesáti odstínů šedi klíčové slovo, kterým žena může zastavit násilí, když se jí přestane líbit, a obě strany pak hořce litují, jak a čí

8.2.2018 v 7:11 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 960 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Budeme znovu ignorovat příklady z dějin?

Důsledky tzv. "velkých" válek , od napoleonských k první a druhé světové, narůstají krok za krokem do obludných rozměrů. Dehumanizace pod pláštíkem "ještě většího dobra pro člověka" anebo "boje za novou budoucnost národů".

19.3.2018 v 23:27 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 80 |

Ivana Ročňová

Táta Parták aneb úkoly jsou slabý čajíček

Psaní úkolů je nic v porovnání s naším příběhem. V pololetí u nás začaly padat u dcerky čtyřky i pětky. Dcera chodí do první trídy. A učení je u nás opravdu na denním pořádku a pokud nemáte rádi domácí úkoly věřte, že může být hůř

19.3.2018 v 20:39 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Pražák

Let's speak czech aneb mluvme česky

Stalo se v době těsně po revoluci, když jsme se začali otevírat světu a různí zahraniční investoři vycítili příležitost, uplatnit se na novém trhu. Někteří byli poctiví, jiní už méně a snažili se nás naivní Čechoslováky ošálit.

19.3.2018 v 20:24 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jan Šik

Monte Cassino: Operace Shingle

První bitvu o Monte Cassino zahájil 17. ledna 1944 odpoledne britský X. sbor bubnovou palbou dělostřelectva na postavení německé 94. pěší divize.

19.3.2018 v 19:00 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 244 | Diskuse

Richard Siemko

Kdo není s námi je proti nám

Víte, kdo je údajně autorem tohoto hesla? Nemám to ze své hlavy, ale prý K. H. Frank. A měl ho říct ve svém proslovu v prosinci 1939 na Staroměstském náměstí.

19.3.2018 v 18:23 | Karma článku: 23.08 | Přečteno: 564 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 23.58 Průměrná čtenost 2368

Advokátka a spisovatelka

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.