Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Justiční pseudoproblémy se ženami

25. 07. 2017 11:21:49
České soudnictví diskriminuje ženy, prohlásil před několika dny ministr spravedlnosti, když si přečetl Výroční statistickou zprávu české justice za rok 2016.

Zatímco na okresních soudech jejich zastoupení činí 65 %, na soudech nejvyšších je podíl žen pouze čtvrtinový, z čehož pak ministr učinil závěr, že ženy v justici nemají rovné příležitosti.

Takový je od nepaměti osud statistik – že se z nich vyvozují klamné závěry. Ministerstvo teď zanechá jiné bohulibé práce svedeno problémem, jenž je nad jiné: proč jen není více žen na oněch dvou brněnských soudech, ba dokonce ani na Nejvyšším správním soudu, který je přece všem ostatním dáván za příklad jako soud nejmladší, bez reziduí dob odsouzení hodných a navíc údajně nejlépe manažersky řízený. Pročež je třeba ustavit komisi, analyticky zhodnotit situaci a posléze vymyslet nástroje, které trestuhodnou situaci změní. Už nyní můžeme tipovat, co by mohlo dnešní děsivý stav změnit: kvóty pro ženy, speciální ženské programy, finanční pobídky, školení a befely shora, nařizující soudům, že ke každému nejvyššímu soudci mužského pohlaví je třeba přijmout také jednu ženu (což zajisté ocení předseda Nejvyššího soudu, mající v úmyslu posílit svou instituci o čtyři zástupce silného pohlaví).

Kdo stojí o nerovné příležitosti?

Zjevně jsou v naší společnosti dosyta uspokojeny všechny základní lidské potřeby, což nám umožňuje vymýšlet si genderové a jiné zhůvěřilosti a zavádět je i v tak rovnostářském odvětví, jakým je justice. Rovné podmínky v přístupu k profesi včetně stejné výše odměny pro muže i pro ženy máme přece již dnes, zatímco pozitivní diskriminace jedné skupiny znamená diskriminaci skupiny zbývající. Desetiletí praktických zkušeností s nulovým výsledkem však mnohým zjevně nestačí. Vždycky mě zajímalo, jaký typ lidí o pozitivní diskriminaci stojí a dnes mám konečně nástroj, jenž mi rychlou anketní odpověď umožňuje. Proto jsem tento problém předložila tisícovce přátel, jež mám na facebooku. Odpovědi byly stejně upřímné jako jednoznačné – z respondentů obojího pohlaví podobné nesmysly nepodporuje žádný, a to se mezi nimi pochopitelně najdou jedinci úspěšní, průměrní i neúspěšní (přičemž měřítko úspěchu je stejně diskutabilní). Nepopírám, že jsem takový závěr nečekala: schopní lidé se prosadí bez pobídek a bez ohledu na pohlaví, koneckonců sama justice je toho příkladem. Ženy byly a jsou předsedkyněmi Nejvyššího soudu, místopředsedkyněmi Ústavního soudu, prezidentkami komor, ministryněmi spravedlnosti, nemluvě o soudkyních evropských institucí. Pro méně chápavé shrnutí na závěr: kvóty pro ženy jsou umělý konstrukt, o který nikdo nestojí a jehož zavedení v praxi stejně nefunguje, bez ohledu na množství europeněz, jež nám na podobné hračičky Brusel uvolní. Nejedna z politických stran by mohla vyprávět...

Co říkají soudní statistiky

Pozorný čtenář Výroční statistické zprávy o české justici se v ní dozví zajímavější věci. Nemám na mysli ani tak výborný stav justice se slušnou efektivitou, jež by zasloužila hlasitý potlesk a omluvu každého jednotlivého novináře, který si během posledních let nevybíravě o justici otřel kotník. Ani pochvalu, jež je třeba našemu soudnictví složit za způsob, jakým dokázalo strávit masivní růst nápadu vyvolaný novým občanským zákoníkem (v opatrovnické agendě o 40 %). Konečně máme černé na bílém, že za mnohé spory nemůže vyšší sudivost českého občanstva, jak bývá s oblibou veřejnosti předkládáno, ale legislativní změny a kreativní výmysly, jimiž je justice stíhána s pravidelností ročních období. Nesmysl o nerovných podmínkách žen citovala všechna média. Proč nikdo nezdůraznil, že proti civilním rozsudkům se odvolává jen 5 % účastníků?

Který soud je pro souzení nejdůležitější

Statistické výroční zprávy jsou jistě čtení stejně zajímavé jako krkolomné závěry, jež lze posléze z čísel vyvozovat. Podnětnější by však bylo zodpovědět otázku, který soud je pro nalézání spravedlnosti tím nejdůležitějším. Podle mě je srdcem justice soud prvostupňový (okresní či krajský), ne nadarmo nazývaný soudem nalézacím. Jen u něj se skutečně soudí veřejně a se slyšením účastníků, u něj se provádí to pravé dokazování. A jak teď víme ze statistik, u něj nejen začíná, ale také končí většina soudních pří. Než si hrát na sociální inženýrství, možná by bylo lepší zamyslet se, jak nalézací soud posílit, jak právě do této první linie přilákat nikoliv muže (aby genderoví puristé mohli být uspokojeni paritní rozložením), ale ty nejlepší a nejschopnější soudce vůbec. Než se tak stane, lze statistiku číst i jinak – totiž že tu nejtěžší práci v justici odvádějí ze dvou třetin právě ženy. A že tak činí sakra dobře.

Psáno pro Lidové noviny

Autor: Daniela Kovářová | úterý 25.7.2017 11:21 | karma článku: 31.18 | přečteno: 3332x


Další články blogera

Daniela Kovářová

O českých ženách a jejich cestách přes vrchol až do pekel

Tahle země není pro mužský, abych parafrázovala americký oscarový filmu z roku 2007, jehož původní název zněl No country for old men.

1.6.2018 v 5:43 | Karma článku: 38.58 | Přečteno: 2383 | Diskuse

Daniela Kovářová

Koukalová a patero ponaučení

Rušno kolem Gabriely Koukalové pomalu utichá, zklamaná sportovní veřejnost přestává lamentovat nad její upřímností a mediální prostor zaplňují nové kauzy a další vzrušující odhalení.

23.5.2018 v 14:24 | Karma článku: 42.94 | Přečteno: 12057 | Diskuse

Daniela Kovářová

Manželství není pro všechny

Piráti chtějí, aby manželství bylo pro všechny a taky pro každého – pro gaye, pro lesbičky, možná dokonce pro trojice či pro skupiny různého pohlaví a různých zástupců lidské či kdoví jaké říše.

2.5.2018 v 12:00 | Karma článku: 39.19 | Přečteno: 4104 | Diskuse

Daniela Kovářová

MeToo podle Gábiny Koukalové

Milá Gábino, uhodila jsi hřebíček na hlavičku a pro ženy v tomto státě jsi udělala neuvěřitelnou věc. Hezky jsi totiž ukázala, co je na tomto světě nejdůležitější.

30.4.2018 v 8:20 | Karma článku: 43.08 | Přečteno: 13898 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ztlumeno

Smartphone jako logopedická pomůcka pro nácvik mluvení

Konečně jsem to sepsal. K logopedce chodím jednou v týdnu od roku 2004. S diktováním do tabletu/mobilu mě totiž napadlo, že by to šlo využít i na jakési "domácí cvičení" k nácviku mluvení.

19.8.2018 v 10:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Martin Hatala

Výhody letošního horkého léta

Stručně, jasně a výstižně, já, tedy zcela odborně rozeberu klady a přínosy dlouhodobého horkého letního počasí, kterého má většina z nás až po krk. Takže, jenomže! Za prvé až za poslední, zde jsou ony přínosy:

19.8.2018 v 8:12 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 145 | Diskuse

Václav Dlouhý

Trhovec z Gorlovky

Zoufalý schematismus Hollywoodu i domácího filmu trpí nedostatkem scénářů. Náhodou jsem narazil na Youtube na příběh z kterého by podle mě zkušený scénárista a režisér vydolovali Oskara.

19.8.2018 v 1:15 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 274 | Diskuse

Irena Aghová

Romeo a Julie navždy s námi, nebo proti nám?

Následující příběh je fiktivní, stejně jako osoby v něm vystupující. Jádrem příběhu je, co z nás dělá podvědomí uhoněného času a jakým přínosem jsou pro nás příběhy, které nás smí zlidšťovat. Povídka je v ich- formě.

18.8.2018 v 22:26 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 212 | Diskuse

ján sliacky

Klamavá reklama "hloupé" kojící ženy a bezdomovec na plakátu

Jsou ženy - spotřebitelky - tak hloupé...? Nebo je to jenom snaha některých lehkoživků a neúspěšných ve svém oboru...? Máme v hlavách ještě trochu toho rozumu, nebo bereme vše, co se nám nabízí, za bernou minci...?

18.8.2018 v 22:19 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 747 |
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2817

Advokátka a spisovatelka

Najdete na iDNES.cz