Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím zklidnit rozhádané rodiče

24. 02. 2017 11:50:35
Lidové noviny přinesly v pondělí v článku „Německá metoda krotí spory o děti“ stručnou informaci o tzv. Cochemské praxi a z textu na čtenáře za vanulo kouzlo zázraku.

Takového, jenž zklidní hádavé rodiče a ochrání křehkou duši nezletilých dětí.

Podívejme se nyní na celý problém podrobněji. To, čemu se říká Cochemská praxe, je ve skutečnosti společný postup všech hráčů, jež hrají divadlo v kuse nazvaném rozchod rodičů: tedy především sami rodiče a jejich právní zástupci, opatrovnický soudce, orgán sociálně právní ochrany dětí i dětský psycholog či jiný soudní znalec. Všichni dohromady táhnou za jediný provaz, navzájem se neosočují a od zahájení soudního řízení se pokoušejí vyřešit všechny konfliktní otázky.

Na první pohled jde o skvělou věc. Souhlasím – ne nadarmo tento systém už testují u Okresního soudu v Jičíně a v Ústeckém kraji. K tématu je však třeba dodat ještě několik informací.

Jak se dnes páry rozcházejí

Rozpadá se každé druhé manželství či partnerství, takže tuto notorietu netřeba příliš vysvětlovat. Někdy ovšem pro pár shnilých stromů není vidět jinak zdravý les. Dvě třetiny všech rodičů se totiž bez větších problémů dohodnou a mnohé další přivede k dohodě zkušený opatrovnický soudce, leckdy za pomoci opatrovníků i právních zástupců jedné či obou stran. Tato většina je takřka neviditelná, ale sluší se jí aspoň touto cestou zatleskat. Ne že by dohody tvořila lehce, ale kompromis nakonec nalezne. Zbývá deset procent divoce rozhádaných rodičů, kteří během let vyměnili zamilované růžové brýle za klapky, přes které není vůbec vidět ven. Zlost, emoce, zklamání a uražená ješitnost jimi obvykle vydrží cloumat jeden, dva, maximálně tři roky. Pak i oni uznají, že mnohé půtky již odnesl čas a že hlouposti, na nichž tehdy trvali, jako kdyby na nich spočíval dětský život (přesný čas, doba ukládání do postele, potraviny či aktivity dovolené a zakázané) již nehýbou celým světem. V mezidobí ovšem stihnou sebe i ostatní poranit natolik, že nutností je léčba dlouhodobá. K oné desetině musíme připočítat dvě procenta patologických jedinců, s nimiž se žít ani dohodnout prostě nedá. A nyní – cochemská babo, raď, co s takovými by se mělo podniknout.

Přesvědčit lze jen naslouchajícího

Čas opatrovnických soudů zatím běží, děti rostou a oněch dvanáct procent si dál mele svou a zaklíná se vlastní pravdou a žádný odborník, tím spíš jejich houf, jim nepomůže. Advokáta lze totiž lehce vyměnit, na opatrovníka se dá stěžovat, znalecké posudky se dají znevěrohodňovat, druhý rodič se dá takřka beztrestně obviňovat a právo lze legálně využívat za pomoci ústavních stížností bez ohledu na kolabující děti, přetížené opatrovnické soudce a natěšená média, připravená o každém jednotlivém, ojedinělém, avšak hraničním případu hlasitě informovat. Možná na místo zavírání dětí do ústavu by se měli aspoň na několik dní někam zavřít – bez chleba a vody – rodiče, a snad i vůči nim dovolit tělesné tresty. Obávám se však, že v takovou chvíli už je na všechna řešení pozdě a zbývá jediné – počkat. Čas totiž nakonec vyřeší všechno (i děti zocelené strádáním i roztodivnými výchovnými metodami nakonec dospějí a od rodičů prchnou – koneckonců jako každý z nás). Vždyť dětství je jen přípravou na skutečný život a v něm žádná selanka na děti nečeká.

Přemýšlím, co mají konfliktní páry společné a kde se bere ono nepřátelství za hrob, ta nenávist a zášť, bezohlednost k dětem a trvání na vlastním názoru. A zcela jasně vidím dvojí situace: tou první jsou osobnostní vlohy (ambiciózní či vysoce dominantní partner, lpění na detailech, přesvědčení o vlastní pravdě). Do této skupiny patří také ona dvě procenta jedinců patologických. Zbytek bych popsala jako důsledky špatného partnerského vztahu. A protože s patologiemi příliš mnoho nenaděláte, zaměřme se nyní na tu druhou, větší skupinu.

Jak se úspěšně rozejít

Umění dobrého rozchodu je podobno jiným dovednostem, k nimž je třeba trocha talentu a obrovská hromada práce. Žádný kalamitní vztah nezaviní výlučně jeden partner, na každém krachu mají podíl obě strany. Žít spolu není nic jednoduchého a možná je na čase začít mluvit o tom, co pomáhá a co naopak šťastné soužití likviduje. Ve sporech o děti totiž nikdy jenom o děti nejde. Obvykle se do sporu promítá spor o majetek, o moc a vzájemné ubližování. A s tím vším se přece dá pracovat a jsou i jiné cesty řešení než právo. Majetek se dá rozdělit (a spravedlnost je kategorie morální, nikoliv právní či ekonomická), ale také se ho lze - stejně jako moci či dětí - vzdát. To jen tato společnost nám tvrdí, že děti, prachy a princip jsou tím nejdůležitějším, zač je třeba se soudit až do roztrhání těla. Ovšem klid v duši a spokojenost, a nakonec ani děti či věci vám žádný právník, soud či soudní rozhodnutí nenavrátí. U soudu se vám dostane jenom práva. Paní Michaláková by mohla vyprávět.

Psáno pro Lidové noviny (24.2.2017)

Autor: Daniela Kovářová | pátek 24.2.2017 11:50 | karma článku: 11.10 | přečteno: 580x

Další články blogera

Daniela Kovářová

Sex z našich životů jednou provždy vymýtíme

Milé sestry, kolegyně, spolubojovnice, přítelkyně, vybojovaly jsme řadu bitev, jimiž jsme svět změnily k nepoznání.

7.11.2017 v 16:45 | Karma článku: 48.30 | Přečteno: 23397 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kauza Babiš: ukázka devalvace trestního práva

Několik dní po volbách se zdá, jako by nejdůležitější nebyl volební výsledek, ale odpověď na otázku, zda Andrej Babiš a jemu blízcí byli, jsou či budou trestně stíháni.

30.10.2017 v 11:22 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 2160 | Diskuse

Daniela Kovářová

Mým konzervativním staromilcům

Milí přátelé, nezoufejte. Navzdory veřejnému tlaku, který kolem sebe neustále pociťujete, máte právo na vlastní cestu ke štěstí.

18.9.2017 v 10:24 | Karma článku: 35.37 | Přečteno: 1179 | Diskuse

Daniela Kovářová

Justiční pseudoproblémy se ženami

České soudnictví diskriminuje ženy, prohlásil před několika dny ministr spravedlnosti, když si přečetl Výroční statistickou zprávu české justice za rok 2016.

25.7.2017 v 11:21 | Karma článku: 29.85 | Přečteno: 3197 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Jak prožít hodnotný život?

Naivní mládeži občas radím, aby přepočítala dny průměrného života na koruny. Trapná částka. Proto jsem se poučil u ekonomů jak investovat. V tomto případě čas. Možností jak se necítit na hranici chudoby, je správně investovat čas.

18.11.2017 v 8:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Pavel Chalupský

I když nejsem pravověrný tremp...

...byl jsem jen v dětství odkojeným členem školního turistického oddílu, který pod hlavičkou Pionýru, brázdil šumavské kopce, prvně spal pod širákem, dělil se s kamarády o konzervy a zbytky tvrdého chleba, tak přesto...

18.11.2017 v 8:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 286 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Krásní lidé

Dne 17.11.2017 uvedla Česká televize v přímém přenosu předávání cen Paměti národa. Kdo se díval, spatřil skutečnou elitu národa.

18.11.2017 v 7:03 | Karma článku: 17.42 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 22.24 | Přečteno: 413 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 38.84 Průměrná čtenost 2534

Advokátka a spisovatelkaNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.