Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Že by stát vládl i rodině?

1. 07. 2017 8:23:00
Filozof Jean Jacques Rousseau kdysi napsal, že nejstarší přirozenou společností je rodina. V ní se člověk zrodí, ona jeho život nejvíce ovlivňuje a právě k ní se v nejhorších chvílích obrací očekávaje pomoc.

To vše platilo před staletími podobně jako dnes. Na rozdíl od dob dávno minulých i časů rousseauovských dnes stát soudí, že rodina by bez jeho pomoc neobstála, a stále více ji proto právem i různými typy zásahů spoutává, upravuje a ovlivňuje.

Blíží se volby a s nimi i čas bilancování. Podívejme se tedy, jak českou rodinu ovlivnily skupiny, jež naší zemi od konce roku 2013 vládnou. A také si zkusme říci, zda byly ony změny rodině ku prospěchu, či právě naopak. Kdekdo se totiž bude holedbat, že právě on rodině vypomohl, že právě on ji pozitivně ovlivnil.

Feminismus rodině nepomáhá

Blížící se volby způsobují řadu jednoznačně identifikovatelných projevů. Vedle znovuobjevení rozesmátých tváří na billboardech je nejznatelnějším doprovodným efektem rakovinné bujení sociálního státu. Jeho zastánci ve vládě i v podhradí mohou jásat a děkovat eráru za podporu mikrojeslí, růst důchodu, omezení heren a zvýšení porodného na druhé dítě takovým způsobem, že se počet vyplácení této dávky zdvojnásobil. Také zuřiví zastánci feminismu nejspíš oslavují, neboť snaha nahradit matku otcem v péči o novorozené dítko se právě v posledních čtyřech letech konečně pořádně promítla do našeho právního řádu. Deset dní otcovské dovolené po porodu zajisté kdejaký tatínek ocení, neboť se tak přibližujeme kmenovým společenstvím, v nichž rodička po porodu spěchá na pole, zatímco otec simuluje porodní bolesti úpěním na kavalci. Těžko se tak ubránit pochybnostem, zda snaha přinutit matky, aby opustily kojeňátko a spěchaly do výrobního procesu, rodinu spíše nepodvrací. Hezký příklad, jak si ti nahoře nejsou schopni ujasnit priority: zda je pro dítě lepší povinná mateřská školka a brzký návrat matek do práce nebo tříletá péče v láskyplném prostředí, jež nám na Západ od hranic už drahně let závidí. Ale marně legislativu velebit či hanět, stejně příliš nepomáhá, neboť jen 2 % otců jsou doma s dětmi a důvod změny tradičních rodinných rolí bývá brutálně přízemní: je-li příjem matky vyšší než rodičovská otce. Podobně minoritní v praxi zůstane jiná změna, k níž se ovšem nedopracovala zákonodárná ani výkonná moc, ale Ústavní soud za hlasitého mediálního bubnování: adopce dětí stejnopohlavními páry.

Co se vládě naopak nepodařilo

Existují však i vládní neúspěchy, nad nimiž se dá radostně zaplesat. Například neschválení zákona o zálohovém výživném, který by občany tohoto státu opět utvrdil v hlubokém vnitřním přesvědčení, že se sami starat nemusejí, neboť se za ně o jejich blízké postará bezedná dojná kráva zvaná stát. Jak totiž trefně zhodnotila ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková na workshopu o rodině konaném v rámci projektu Stálé konference českého práva: vedle Sochy Svobody nám bytostně chybí jiná modla, od níž jsme se odvrátili: Socha Odpovědnosti. Hlasité debaty o blahodárné záchraně chudých samoživitelek měly jen do barevného hávu zakrýt fakt, že návrh zákona měl zavést novou sociální dávku, aniž by se pokusil sankcionovat neplatiče nebo za ně vyplacené výživné zpětně vymáhat. Mimochodem obecný trend této vlády omlouvat neplnění závazků a povinnosti lempla přenášet na slušného daňového poplatníka je rysem, jež z uplynulých čtyř roků na rozdíl od tmelení rodin září jako neon nad potemnělým údolím.

Co rodinu naopak mění navzdory vládě

Třikrát zatleskat je třeba konzervatismu rodiny, který se umělým pokusům sám úspěšně brání. Rodina vždy byla nejen společenská, pokrevní a emocionální, ale bohužel také ekonomická jednotka, a tak ji stmelují nebo naopak rozrývají ekonomické nástroje. Legislativně-ekonomických změn za poslední čtyři roky zajisté lze napočítat nemálo, nicméně vláda ani zastupitelé nebyli schopni ujednotit si, co je jejich cílem a koho to vlastně chtějí podporovat. Fakticky totiž subvencují jednotlivce a takřka každého, kdo vypadá jako potenciální volič, rodinu jako celek však spíše rozleptávají. V této souvislosti je pak poučné lehké nahlédnutí do zákona č. 89/2012 Sb., tolikrát za poslední čtyři roky zmiňovaného nového občanského zákoníku, který čerstvě po posledních volbách nabyl účinnosti. Ačkoliv tato základní norma jednoznačně upřednostňuje manželství před ostatními formami soužití, jež právně ignoruje, přesto jiné předpisy i faktické vládní kroky ekonomicky zvýhodňují nesezdané páry i jednotlivce, čímž je naopak přimějí manželství neuzavírat. Finančně podpořit funkční rodinu nikoho dodnes nenapadlo a změnit občanský zákoník přiznáním, že polovina populace žije nesezdaně, se nikdo pokrytecky neodvážil ani ve chvíli, kdy na konci loňského roku rozhodoval Parlament o jeho novelizaci. A tak se rodina za asistence státu drolí na nesezdané páry, matky – samoživitelky, osamocené seniory a sobecké jedince, kteří žijí sami – obklopeni konzumem, obrazovkami televizí, počítačů, mobilních telefonů a tabletů, lapeni do návykových sociálních sítí.

A bude hůř, neboť další volby plné populismu jsou před námi.

MF Dnes, 1. července 2017

Autor: Daniela Kovářová | sobota 1.7.2017 8:23 | karma článku: 28.88 | přečteno: 769x

Další články blogera

Daniela Kovářová

O svatbě politika a návratu k tradicím

Andrej Babiš se bude ženit. Po dvacetiletém soužití a dvou dětech si vezme svou přítelkyni Moniku za manželku.

13.4.2017 v 9:05 | Karma článku: 20.94 | Přečteno: 764 | Diskuse

Daniela Kovářová

Děti manželské v. nemanželské

Čas vše mění, a co platilo včera, dnes už platit nemusí. Byly doby, v nichž byla svobodná matka ostouzena a její potomci řádnou společností přehlíženi a diskriminováni.

29.3.2017 v 9:44 | Karma článku: 25.31 | Přečteno: 1272 | Diskuse

Daniela Kovářová

Cesty, jež ze šlamastyk nevedou

Před několika dny jsme zjistili, že navzdory přísným zákonným opatřením nevýhodné půjčky nezmizely a věřitelé s dlužníky rychle nalezli triky, jak nedávno přijatou právní úpravu obejít.

19.3.2017 v 15:31 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 509 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 703 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 22.34 | Přečteno: 811 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 32.40 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1996

Advokátka a spisovatelka

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.