Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O svatbě politika a návratu k tradicím

13. 04. 2017 9:05:01
Andrej Babiš se bude ženit. Po dvacetiletém soužití a dvou dětech si vezme svou přítelkyni Moniku za manželku.

Bulvární informace, jež by za normálních okolností neměla místo v seriózním tisku, je však vrcholem ledovce mnohem významnějšího.

Časy se totiž mění a v posledních měsících je schopna změny zaznamenat i veřejnost mnohem širší než jen úzká skupina odborníků, která se zabývá vztahy mezi lidmi, tradicemi, tendencemi a právem, jež si možná trochu pyšně říká právo rodinné. Vracíme se totiž k tradicím. Je to vidět na počtu sňatků i na statistikách novorozených dětí, byť škarohlídi a zastánci novot mohou tvrdit, že za čísly stojí migrace a že naopak budoucnost patří mužům, kteří kojí, ocitají se na rodičovské dovolené a přenechávají žezlo, meč i kormidlo tohoto světa silným a emancipovaným ženám.

Nic však není vzdálenější realitě a právní normy, miliony rozdělené v grantech, směrnice Evropské unie ani zástupy skandujících sufražetek na tom trendu mnoho nezmění. Svět se vrací na svůj začátek a ženy dále inklinují k sociálním, komunikačním a obslužným profesím bez ohledu na kvóty, veřejné pobídky a instruktážní filmy, podobně jako se muži vrhají do bitev a zápasů, milují zbraně, akční filmy a nebezpečí. Co na tom, že podporujeme brzké návraty do práce po mateřské, zkrácené úvazky a soukromé či firemní mateřské školky. Nic z toho přes všechny vynaložené snahy a investice v reálném životě nefunguje. Stejně většina žen považuje mateřskou roli za svou životní náplň, minimálně v prvních sedmi letech po narození dětí. A navzdory obecným povzdechům o krizi mužství, vystajlovaných šamponech a degenerované populaci většina žen ráda přenechá silové aktivity mužům a očekává od nich ochranu, a pánové s touto odvěkou touhou někde uvnitř velmi dobře rezonují a ve vypjatých chvílí se většina mužů této role ve skutečnosti zhostí (možná nikoliv s nadšením, ale prostě proto, že je osud, evoluce, příroda či bůh k té roli vybral a předurčil).

Tradice vyhrají právu navzdory

Vlastně je to trend hluboce uspokojivý, a kdo večer usíná vyděšen zprávami, by možná mohl jen změnit program nebo čtení před ulehnutím. Žijeme totiž v bláznivé době, která právně nařizuje mnohé hlouposti: přikazuje nediskriminovat, ačkoliv reálně tak nelze nečinit, potlačuje mezi lidmi rozdíly, jež jsou zjevné, popírá mezi pohlavími odlišnosti, které jsou biologického původu a přirozené, a rodičům ukládá povinnost chránit potomka tak, až to děťátku škodí. Neboť kdo dnes chce děti skutečně účinně vychovávat, na toho je třeba poslat sociálku nebo alespoň školského inspektora. A přesto – anebo právě proto mají ženy k dispozici stejné nástroje, jaké kuly a ostřily celá staletí: svůdnost, krásu, takt, koketnost, manipulaci, podporu, lásku, přátelství, péči, humor či nadsázku. A mužům zůstává síla, výška, rozhodnost, mlčenlivost. A tak navzdory útokům na rodinu a její funkci je právě rodina (a nikoliv dítě) svatý grál, k němuž se stále všichni upínáme a kam se vracíme lízat si rány, když nás vnější svět poraní. A ti nejchytřejší, nejbohatší a nejlepší z nás nakonec seznají, že tradice není okovem, ale kotvou. Proto se včera Karel Gott, dnes Andrej Babiš a zítra možná i Jaromír Jágr ožení, aby se rozkolísaný svět vrátil tam, kde vše začíná a vše končí. Do rodiny a k manželství. Protože kdo obojí nemá, může hlasitě popírat opak, leč činit tak bude marně. A buďte si jisti, že se závistí.

Psáno pro Lidové noviny

Autor: Daniela Kovářová | čtvrtek 13.4.2017 9:05 | karma článku: 20.94 | přečteno: 764x

Další články blogera

Daniela Kovářová

Že by stát vládl i rodině?

Filozof Jean Jacques Rousseau kdysi napsal, že nejstarší přirozenou společností je rodina. V ní se člověk zrodí, ona jeho život nejvíce ovlivňuje a právě k ní se v nejhorších chvílích obrací očekávaje pomoc.

1.7.2017 v 8:23 | Karma článku: 28.88 | Přečteno: 769 | Diskuse

Daniela Kovářová

Děti manželské v. nemanželské

Čas vše mění, a co platilo včera, dnes už platit nemusí. Byly doby, v nichž byla svobodná matka ostouzena a její potomci řádnou společností přehlíženi a diskriminováni.

29.3.2017 v 9:44 | Karma článku: 25.31 | Přečteno: 1272 | Diskuse

Daniela Kovářová

Cesty, jež ze šlamastyk nevedou

Před několika dny jsme zjistili, že navzdory přísným zákonným opatřením nevýhodné půjčky nezmizely a věřitelé s dlužníky rychle nalezli triky, jak nedávno přijatou právní úpravu obejít.

19.3.2017 v 15:31 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 509 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 703 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 811 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 32.40 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1996

Advokátka a spisovatelka

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.