Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přijímat cizince

30. 05. 2016 13:45:12
Nezáleží na tom, zda jde o uprchlíka, migranta, přítele nebo snoubence. Příchod nového člověka do rodiny (obce, města, pracoviště či země) podléhá stejným zákonitostem.

Ať jde o adoptované dítě, sňatek s cizincem nebo přístřeší pro imigranta. A protože se přijímání cizích lidí v našich krajích nejspíš neubráníme, měli bychom znát riziková místa a pokusit se je přinejmenším minimalizovat.

Existuje deset oblastí, v nichž lze očekávat problémy či nedorozumění. Čím jsou si domorodec a cizinec vzdálenější, tím budou komplikace větší. Netvrdím, že odlišnosti jsou nepřekonatelné. V žádném případě však nejsou bez rizika.

Deset konfliktních oblastí

První oblastí je jazyk. Mohu se naučit ten jeho, nebo on se může naučit můj, případně lze hovořit třetím jazykem, pokud ho oba ovládáme. Bez jazyka cizinec nenajde uplatnění a se zbytkem společnosti se nedomluví. Druhou oblastí je hygiena. Cizinec by měl akceptovat obvyklé používání toalety, mytí rukou a čištění zubů a vedle jiných věcí například vědět, k čemu je papírový kapesník. Příkladem budiž popotahující Asiaté, považující jeho použití za potupné. Třetí oblastí je práce. Nejde jen o její pravidelnost a nutnost respektovat pracovní dobu. Použitelnost kvalifikace není na celé zeměkouli stejná. Vždyť i na první pohled univerzální medicína se kolem rovníku aplikuje docela jinak než u nás. Čtvrtou oblastí je komunikace. Většina mezilidské interakce probíhá mimoslovně – výrazem, gestikulací, pohyby těla. A čím odlišnější prostředí, čím větší nedorozumění. Je úsměv výrazem sympatií nebo výsměchu? Přímý pohled útokem nebo výzvou k diskusi? Je dotyk přijatelný nebo neodpustitelným prohřeškem? K tomu přidejte vše, co se odehrává mezi mužem a ženou. Pátou oblastí je strava, neb jídlo je pomocníkem porozumění. Není lhostejné, zda se jí rukama nebo příborem, a zda jsou pes, prase či tele jatečním dobytkem či domácím mazlíčkem. Šestou oblastí je vztah k životnímu prostředí. Separujeme a odpadky házíme do popelnice, zatímco zakladatele černých skládek a paliče pneumatik stíháme, čímž se dostáváme k sedmé oblasti, kterou je právo, a tedy věci nedovolené a zakázané. Co je krádež a vražda, ví dnes i šestileté dítě, a násilí odsuzujeme v jakékoliv podobě. Osmou oblastí je historie a kulturnost z ní pocházející. Cizinec musí akceptovat, že v obchodech se nesmlouvá, o Vánocích svítí stromeček a pornografie je společensky akceptovatelná. A pak existuje tisíc lokálních variant a odlišností. Desátou třešničkou na dortu je pojetí sebe sama, spojené s odpovědností za svůj život a s vírou jako ryze soukromou záležitostí.

Kdo se komu má přizpůsobit

Deset objektivních kritických míst pak násobí subjektivní hranice a omezení na obou stranách, tedy jak na straně starousedlíka, tak nově příchozího. Jejich inteligence, sebeovládání, velkorysost, schopnost se učit a pracovat na sobě, to vše ve spojení s charakterem osobnosti a s tolerancí obou. A zajisté i jejich nepřekročitelné hranice, které příroda přece nadělila každému individuálně a odlišně. A včil mudruj, řeklo by se v mé domovině, na Ostravsku. Zvlášť když víme, že vychovávat dítě má cenu do čtyř či pěti let.

Přijde-li nové dítě, nevěsta či zeť do rodiny a nový zaměstnanec na pracoviště, provede ho starší kolega a ukáže mu, jak se co dělá, upozorní ho, na co dát pozor a čeho je se lépe vyvarovat. Nově příchozí se s tím vším musí poprat ponejvíce sám, byť starousedlík bývá nablízku a často opakuje, opravuje a upozorňuje. Soudím tak, že nejpodstatnější ze všech subjektivních stránek je motivace, zejména pak nově příchozího. Ideální by jistě bylo vybrat si příchozího, který je nám nejméně vzdálený. V každém případě teď už víme, co by nás na něm mělo zajímat ze všeho nejvíc.

Vyšlo v Lidových novinách 30. května 2016

Autor: Daniela Kovářová | pondělí 30.5.2016 13:45 | karma článku: 25.61 | přečteno: 1010x

Další články blogera

Daniela Kovářová

Že by stát vládl i rodině?

Filozof Jean Jacques Rousseau kdysi napsal, že nejstarší přirozenou společností je rodina. V ní se člověk zrodí, ona jeho život nejvíce ovlivňuje a právě k ní se v nejhorších chvílích obrací očekávaje pomoc.

1.7.2017 v 8:23 | Karma článku: 28.88 | Přečteno: 769 | Diskuse

Daniela Kovářová

O svatbě politika a návratu k tradicím

Andrej Babiš se bude ženit. Po dvacetiletém soužití a dvou dětech si vezme svou přítelkyni Moniku za manželku.

13.4.2017 v 9:05 | Karma článku: 20.94 | Přečteno: 764 | Diskuse

Daniela Kovářová

Děti manželské v. nemanželské

Čas vše mění, a co platilo včera, dnes už platit nemusí. Byly doby, v nichž byla svobodná matka ostouzena a její potomci řádnou společností přehlíženi a diskriminováni.

29.3.2017 v 9:44 | Karma článku: 25.31 | Přečteno: 1272 | Diskuse

Daniela Kovářová

Cesty, jež ze šlamastyk nevedou

Před několika dny jsme zjistili, že navzdory přísným zákonným opatřením nevýhodné půjčky nezmizely a věřitelé s dlužníky rychle nalezli triky, jak nedávno přijatou právní úpravu obejít.

19.3.2017 v 15:31 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 509 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Tak Palestinci se nám zlobí...chuďátka malé.

Sdělovací prostředky nás informují, jak ten zlý a rasistický Izrael opět ubližuje těm dobrým a milým Palestincům. Považte jaké zlo. Dovolili si u vstupu na svaté místo umístit detektor kovů.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 97 | Diskuse

Beata Krusic

Mami, proč sou ty ženský takový vražedkyně?

Dnešní den byl pro mě dnem velké "zkoušky". Zkoušky z úpřímnosti. Byla mi "zadána" mým synkem a musím říct, že byla pro mě dosud nejtěžším oříškem.

21.7.2017 v 23:18 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 424 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vojáci nemohou být pěšáky plánů NATO!

Jak to, že vysíláme do Pobaltí sto nebo kolik vojáků?! Ztratili havloidi definitivně poslední zbytky zdravého rozumu!?

21.7.2017 v 21:08 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 642 | Diskuse

Petr Cvalín

Čeští vojáci nesmí být nadále pěšáci plánů NATO

Poslanecká sněmovna schválila vyslání českých vojáků do Pobaltí. Jde o posilování obrany východního křídla NATO kvůli aktivitám Ruska. V Litvě budou čeští vojáci spadat pod německé velení a v Lotyšsku pod kanadské vedení.

21.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.79 | Přečteno: 618 | Diskuse

Jan Dvořák

U nás je máslo levné, ani ne za 60 Kč - tak proč se pachtit za ještě levnějším v akci?

Reklama je mocná čarodějka.Tím spíš, když na rozdíl od snění o Česku, blouznění o třetí síle v politice nebo víře v to, že oranžová trojice dovede partaj k totálnímu vítězství, přichází s přízemní hlasitou nabídkou levné potraviny

21.7.2017 v 18:59 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 536 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1996

Advokátka a spisovatelka

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.